Najčastejšie otázkyRady a tipy
833

Hľadáte si prácu cez súkromnú agentúru?

Cestujete do zahraničia – za novou prácou, novým životom. Plánujete využiť služby súkromnej sprostredkovateľskej agentúry? Pokiaľ áno, s výberom buďte opatrní.

Nájdite si čas a preverte si serióznosť a stabilitu agentúry tipmi, ktoré Vám prináša Universal Consulting:

1. Oficiálny sprostredkovatelia

Overte, si či má spoločnosť oprávnenie vykonávať činnosť sprostredkovateľa napríklad cez Obchodný register, či Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.

Pozor! Sprostredkovateľovi nestačia len povolenia vydané slovenskými úradmi, ale aj niektoré krajiny vyžadujú vlastné povolenia a licencie.

Napríklad oficiálny sprostredkovateľ do Holandska, musí byť držiteľom holandského čísla KVK, vydaného Holandskou obchodnou komorou. (Číslo KVK Universal Consulting je: 67221661) .

Pre legálnu prácu vo Veľkej Británii v poľnohospodárstve a potravinárstve byť sprostredkovateľ držiteľom GLA licencie, vydanej Gangmasters & Labour Abuse Authority.

(Číslo GLA Universal Consulting je: UNIV0004/LM1 )

2. História spoločnosti

Samozrejme každý raz musí začať. Pri nových spoločnostiach by ste darmo hľadali ich históriu, alebo referencie. Obchodný register Vám napovie, či nie je novovzniknutá firma len novou firmou konateľa, ktorý už pôsobil v minulosti v náborových spoločnostiach, ktoré už aktuálne neexistujú.

Žiaľ aj toto sa deje.

Aj z tohto dôvodu je vždy dôveryhodnejšia firma, ktorá je niekoľko rokov na trhu. Predsa len – jedine seriózna spoločnosť sa vie udržať na pracovnom trhu dlhodobo. V opačnom prípade by patričné úrady, ktoré dohliadajú na dodržiavanie povinností voči takejto spoločnosti zakročili a nedovolili by jej vykonávať svoju činnosť.

3. Navštívte svojho sprostredkovateľa

Aj keď je jasné, že v dnešnom online svete sa už aj práca hľadá neosobne, je dobré navštíviť Vášho sprostredkovateľa osobne. Určite si budete vedieť spraviť záver sami, pokiaľ sa stretnete osobne s niekým so spoločnosti.

Pokiaľ Vám niekto v agentúre povie, že veď všetko môžete vybaviť na diaľku a cítite, že sa osobnému stretnutiu vyhýba – nájdite si radšej novú agentúru 🙂

Nás v Universal Consulting nájdete na našich pobočkách v Trenčíne a Dunajskej Strede po-štv 08:00-16:30, alebo pia 08:00-15:30.

Pokiaľ práve nemáme lock down dopredu sa na Vašu návštevu u nás nahlasovať nemusíte.

4. Referencie & fóra & hodnotenia

Nemyslíme si, že spoločnosť, ktorá je veľká a pomohla niekoľkým tisíckam uchádzačov nájsť prácu bude odmenená len pozitívnymi hodnoteniami.

Sami sme toho príkladom. Treba však asi sledovať, či je spoločnosť živá – či reaguje na prípadné zlé ohlasy a ako (je agresívna, alebo milo vysvetlí jej postoj k danej kritike)?
Je aktívna na jej stránkach, či Facebooku?

Seriózna spoločnosť funguje kontinuálne. To znamená, že sa pripomína svojím potencionálnym uchádzačom o prácu formou inzercií na job portáloch pravidelne, nielen z času načas (aj tie preverujú serióznosť agentúr), svojich stránkach, formou online marketingu alebo médií.
Referenciu Vám môžu dať aj nezávislé spoločnosti, ktoré preverujú povesť, slušnosť, serióznosť či solvenciu podnikateľov. Universal Consulting získal už niekoľko rokov po sebe napríklad Certifikát „Dôveryhodná Firma“, či „Solventná firma.

Do nedávna napríklad aj portál Profesia.sk hodnotila prostredníctvom RecruitRank spoločnosti, na základe spokojnosti uchádzačov s výberovým procesom agentúr alebo priamo zamestnávateľov.

Tu sme sa stali hrdými držiteľmi 2. miesta Recruit Rank 2018 v kategórií Veľké personálne spoločnosti.

Všeobecne aj pracovné portály dbajú na to, aby ich služby využívali len seriózne spoločnosti.

5. Rozhodli ste sa pre správnu spoločnosť?

Pokiaľ už komunikujete ohľadne zamestnania, dajte si pozor na to, aby ste pred vycestovaním dostali potrebné zmluvy – Dohodu o sprostredkovaní práce do zahraničia a Dokument od zamestnávateľa (Pracovnú zmluvu, alebo Pred-zmluvu), ktorá Vašu prácu s pracovnými podmienkami potvrdí.

Samozrejme sprostredkovateľ má viac povinností, ktoré Vám poskytne pred Vaším odchodom.

Záver:

Pokiaľ teda vycestovať za prácou do zahraničia tak jedine so skúseným sprostredkovateľom. Byť obozretný má zmysel.

 

Štítky: dôveryhodná firma, Holandsko, Lucia Henčelová, Nemecko, práca, sprostredkovateľská agentúra, Uchádzači, Universal Consulting, zahraničie, zamestnanie
Najnovšie články

Podobné príspevky