Plánujete pracovať v zahraničí? Jednou z najčastejších otázok, ktoré si uchádzači o zamestnanie kladú, je úroveň jazykových znalostí. Mnohí Slováci sa buď zbytočne podceňujú, alebo naopak, svoje znalosti preceňujú. Obe tieto chyby však môžu ovplyvniť úspešnosť pri hľadaní práce, ale aj samotný priebeh adaptácie v novej krajine. Ako teda nájsť správnu mieru a využiť svoj jazykový potenciál naplno?
Preceňovanie jazykových znalostí
Mnohí kandidáti, motivovaní túžbou získať lepšiu pozíciu alebo rýchlejšie odísť do zahraničia, často svoje jazykové schopnosti “prikrášlia”. Napríklad v životopise uvedú úroveň B2, hoci v skutočnosti vedia len základy. Problém nastáva, keď sa jazyková úroveň preveruje už pri pohovore alebo priamo na pracovisku, kde sa od nového zamestnanca očakáva aktívna komunikácia v cudzom jazyku.
Dôsledky preceňovania:
- Stres a nepohoda hneď v prvých dňoch v práci
- Komunikačné bariéry s kolegami či nadriadenými
- Riziko ukončenia pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa
- Strata dôvery zo strany agentúry
Podceňovanie jazykových znalostí
Na druhej strane sa často stretávame aj s podceňovaním vlastných schopností. Veľa uchádzačov si neverí a tvrdí, že “nevedia po anglicky”, pritom dokážu komunikovať v bežných situáciách. Boja sa prihlásiť na prácu, kde je požiadavkou základná znalosť jazyka, a zbytočne tak premeškajú dobré pracovné príležitosti.
Dôsledky podceňovania:
- Znížená sebadôvera a obavy zo zlyhania
- Prichádzanie o zaujímavé ponuky, kde by jazyk zvládli
- Spomalenie osobného a profesionálneho rastu
Ako na to: objektívne zhodnotenie úrovne jazyka
Vyskúšajte si online testy. Existuje mnoho testov, ktoré vám orientačne určia úroveň angličtiny, nemčiny či holandčiny.
Odpovedajte si úprimne: Dokážem sa predstaviť, povedať základné informácie o sebe, dohodnúť si termín či opísať svoj pracovný deň?
Poproste známeho alebo lektora o spätnú väzbu. Niekedy druhý človek objektívnejšie posúdi vaše schopnosti.
Nebuďte sebakritickí: Väčšina zamestnávateľov netrvá na dokonalosti, ale na ochote komunikovať a učiť sa.
Praktické rady pre uchádzačov
Pozorne čítajte pracovné ponuky. Ak je uvedené „základná znalosť jazyka“, nemusíte ovládať gramatiku na úrovni C1. Stačí bežná komunikácia.
Nebojte sa pohovorov v cudzom jazyku. Je to priestor ukázať vašu snahu a ochotu učiť sa.
Pracujte na sebe. Krátky intenzívny kurz alebo konverzácie cez internet vám pomôžu odbúrať stres.
Pýtajte sa agentúry na reálne jazykové požiadavky. Dobrá agentúra vám úprimne povie, čo od vás očakáva zamestnávateľ.
Záver
Nájsť správnu mieru medzi preceňovaním a podceňovaním jazykových znalostí je kľúčové pre úspešný začiatok práce v zahraničí. Buďte k sebe úprimní, využite dostupné nástroje na sebaohodnotenie a neváhajte na sebe pracovať. S vhodnou prípravou a realistickými očakávaniami máte oveľa vyššiu šancu uspieť a cítiť sa v novej práci aj krajine pohodlne.
Ak potrebujete poradiť s hodnotením vašich jazykových schopností alebo hľadáte prácu v zahraničí, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám pomôžeme na vašej ceste za novou pracovnou skúsenosťou!